شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 1295
بازدید: 2116

شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده، فیلمی ببینید که در صحنه ای انتظار دارید دوربین ثابت باشد تا متوجه موضوع شوید ولی دوربین حرکت می کند، یا می خواهید شخصیت فیلم را از نزدیکتر ببینید ولی دوربین دور می شود.

من اعتقاد دارم که هنگام فیلمبرداری فیلم، دوربین نباید بیخودی حرکت کند و فکر میکنم خیلی از فیلمسازان بخاطر تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان، دست به طراحی حرکاتی برای دوربین می زنند که اصلا هماهنگ و همسو با متن نیست. و این خود باعث دور شدن مخاطب از موضوع و در نهایت ترک مشاهده فیلم ما خواهد شد.
در کل باید گفت حرکت دوربین باید در خدمت متن و فیلمساز آن حرکت را خلاقانه تر و مخاطب پسند طراحی و اجرا نماید.

قوانین حرکتی دوربین فیلمبرداری :

1 – برای حرکت دوربین علتی باید وجود داشته باشد وگرنه حرکت دوربین بی معنی جلوه می کند.

2 – می شود اول سوژه حرکت کند سپس دوربین حرکت کند و در انتهای حرکت، اول دوربین متوقف شود سپس سوژه متوقف شود.

3 – قبل از آغاز حرکت دوربین یک یا چندبار حرکت را تمرین کنید سپس اقدام به فیلمبرداری و حرکت کنید.

4 – قبل از حرکت دوربین ابتدا، وسط و انتهای حرکت را مشخص کنید و فاصله ها را تنظیم و علامت گذاری کنید سپس فیلمبرداری را شروع کنید و به دستیارتان بسپارید که فوکوس focus را به موقع تنظیم کند.

5 – حرکت دوربین در لنز تله Telephoto lens سریعتر از لنز واید Wide Lens دیده می شود بنابراین باید در انجام حرکت به این موضوع توجه کنید و در هنگام فیلمبرداری با لنز تله آرام و نرم حرکت کنید.

6 – درهنگام انجام حرکت تراولینگ Travelling یا دالی Dolly برای کاهش تکانهای دوربین از لنز واید استفاده کنید.

7 – برای دوربین همیشه تکیه گاه مطمئنی ایجاد کنید. اگر روی سه پایه است آن را محکم ببندید و اگر روی دست فیلمبرداری می کنید آنرا به طرز صحیح و محکم بگیرید.

 

نویسنده

جادو آموز
ما یک رسانه آموزشی آنلاین هستیم و هدف ما بالا بردن دانش عمومی و ایجاد فضای رشد علمی و حرفه ای است. همچنین جادو آموز زمینه ای فراهم کرده تا هر کسی که در زمینه ای مهارت آموزش دارد بتواند به درآمد برسد و یا با بازاریابی محصولات سایت درآمدزایی کند. با ما جادوی زندگیتان را بیاموزید!!!